Etický kodex České lékárnické komory

Etický kodex České lékárnické komory

Etický kodex upravuje chování a jednání lékárníků při výkonu lékárnické profese i vystupování na veřejnosti. Je pro všechny členy Komory závazný a jeho porušení může být disciplinárně trestáno.

I. Lékárník slouží svou činností veřejnosti, je povinen své povolání vykonávat svědomitě s využitím svých odborných znalostí, přistupovat ke všem pacientům se stejnou péčí, nečinit mezi nimi rozdíly a jejich prospěch stavět na první místo, zásadně nad své vlastní zájmy.

II. Lékárník respektuje právo pacienta na svobodnou volbu léčby a poskytuje mu srozumitelným způsobem pravdivé informace.

III. Lékárník zachovává mlčenlivost o záležitostech pacientů, o nichž se dověděl při výkonu povolání, a dbá o to, aby tuto mlčenlivost zachovával i ostatní personál lékárny.

IV. Lékárník zajišťuje soustavnost poskytované péče i v případech pracovních sporů, uzavření lékárny nebo konfliktů s osobní morálkou či vírou; v takových případech je povinen informovat pacienty vhodnou formou o nejbližší lékárně, která jim poskytne péči.

V. Pro prospěch pacienta spolupracuje lékárník také s ostatními zdravotníky; tato spolupráce však nikdy nesmí omezovat svobodnou volbu pacienta.

VI. Vůči ostatním členům Komory se lékárník chová vždy kolegiálně, zachovává respekt k orgánům stavovské samosprávy a jejich rozhodnutím.

VII. Pokud zdravotní stav pacienta vyžaduje nezbytně lékařskou péči, je povinností lékárníka pacienta na lékaře odkázat.

VIII. Lékárník se neúčastní jakékoli hospodářské soutěže, která by mohla být posuzována jako nekalá a neúčastní se jednání, které by mohlo omezovat či vylučovat hospodářskou soutěž, zejména neuzavírá dohody a nepřijímá opatření, které by vyřazovaly (či mohly mít za následek vyřazení) jiné lékárny z činnosti, jako jsou dohody o přednostních dodávkách léčiv do určité lékárny, směrování pacientů nebo předpisů lékaři do určité lékárny a dodávky léčiv do ordinací lékařů za účelem jejich výdeje na recept přímo v ordinaci, a dohody se zdravotními pojišťovnami, neposkytuje výhody nebo dary ostatním zdravotníkům, zařízením ústavní péče, ústavům lázeňské či sociální péče, vedoucím pracovníkům těchto zařízení apod., pokud by bylo možno na tyto výhody či dary nahlížet jako na nepřiměřené, nepředstírá zvýhodněné postavení vlastní lékárny jejím názvem nebo poukazováním na kvalifikaci vlastní či personálu lékárny.

IX. Právem lékárníka je propagovat vlastní lékárnu. Při propagaci lékárny musí být dodržovány ustanovení platných právních předpisů a řádů a dalších stavovských předpisů ČLnK, zejména je nutné zdržet se při propagaci lékárny neetického jednání, jako je např. uvádění údajů nepravdivých nebo klamavých.

X. Vypuštěn

XI. Lékárník nevykonává komerční činnosti neslučitelné s důstojností profese lékárníka ani výkon své profese s těmito činnostmi nespojuje; v obchodních vztazích vystupuje lékárník jako čestný člověk, který plní své povinnosti a závazky a vystříhá se nepoctivého jednání.

XII. Povinností lékárníka je znát a dodržovat předpisy pro výkon tohoto povolání včetně vnitřních stavovských předpisů Komory.

XIII. Lékárník se po dobu výkonu své profese stále vzdělává a je schopen své vzdělání prokázat; stejně tak svou odbornou praxi osvědčuje zvláštním dokladem.

XIV. Lékárník se v mezích svých možností podílí na profesionální přípravě studentů škol farmaceutického směru.

XV. Lékárník se podílí na zdravotní výchově spoluobčanů jeho povinností proto je poskytovat pravdivé informace a při veškeré publicitě mít na zřeteli také etiku oboru.

XVI. Povinností lékárníka, který vykonává své povolání v pracovním poměru k provozovateli lékárny, je zachovat si nezávislost a svobodu rozhodování v profesních otázkách; ustanovení článků 4, 6, 8, 9, 11, 14 a 15 tohoto řádu platí přiměřeně.

XVII.
a) Povinností lékárníka je seznámit pacienta při poskytování lékárenské péče se svým jménem, příjmením a funkcí v lékárně, minimálně viditelně nošenou jmenovkou.

b) Odborný zástupce je povinen zabezpečit, aby kromě lékárníka tutéž identifikaci při poskytování zdravotní péče pacientovi podávali i ostatní pracovníci lékárny.

Zdroj: Česká lékárnická komora

Příspěvek byl publikován v rubrice Etický kodex zaměstnanců ve zdravotnictví. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Etický kodex České lékárnické komory

  1. Vala Josef napsal:

    Je etické když minulý týden po mně v lékarně Bayerova ulice Rožnov pod Radh. vyžadovali na lék Vesicare 5 mg-100 tablet doplatek 255 kč a při tom v dalších dvou lékarnách v našem městě byl tento lék bez doplatku? Může mně toto etické chování někdo rozumně vysvětlit? Jde jen o odírání důchodců a nejen jich.

  2. Ivana Novotná napsal:

    dobrý den.Nejsem si jistá,jestli píšu na to správné místo.Ale nekam svoji stížnost napsat musím.Včera 17.7 2012 jsem byla v lékárně v Benešově nad Ploučnicí.Potřebovala jsem jen nějakou mast,nebo zásyp na podebraný prst.Hned od začátku jsem byla v šoku-lékárník byl opilý na mol,sotva se držel na nohou.Choval se jako hulvát a nebyl schopný mě obsloužit.Celou dobu si něco mumlal,že mi stejně nic nepomůže a to co by mi pomohlo mi nedá.Nakonec se rozhodl,že mi prodá Septonex,ale ve své opilosti ho nemohl najít.Pak řekl,že nic hledat nebude a asi 5 minut jen stál a koukal.Zeptala jsem se,jestli mě obslouží,nebo mám jet do Děčína.Na to začal křičet,že bude nejlepší,když pojedu jinam.Potom jsem mu řekla,že je opilý a odešla.Ještě ve dveřích jsem zaslechla jak na mě něco sprostého volá.Stála jsem na chodníku a nemohla to strávit.po chvilce lékárník vyběhl,skočil do auta a s velkými problémy odjel.To byla poslední kapka.Šla jsem tedy na městskou policii a nahlásila to.Policista mi řekl,že ví kam jede a pošle za ním hlídku.Zároveň mi sdělil,že to tak je každou chvilku.Tak nevím-může lékárník alkoholik beztrestně provozovat lékárnu???Co když někomu vydá jiný lék??

  3. Bohuslava Brdlíková napsal:

    Dobrý den,můj manžel již pár let užívá lék Apo-ome který mu doporučili v nemocnici s doporučením aby nikdy žádný jiný podobný neužíval.Včera si nechal u lékaře napsat další balení,když mu ho maminka vyzvedla v lékárně lékárnice prodala Omeprazol stada, kde jsem si přečetla že má úplně jiné pomocné složky a hlavně např. cukr.Já tedy nevím,ale to by se nemělo podle mého názoru stát.Jak já mohu vědět, když si jdu pro lék který neznám že mi neprodá něco co vlastně nemám mít.Pokud to tak funguje i jinde,pak nechápu k čemu je lékař.Tady se domnívám že jde pouze o to aby lékárna za každou cenu prodala a to mě opravdu děsí.Děkuji předem za reakci,mimo jiné bych ráda podala stížnost na dotyčnou lékárnu která je v Bakově nad Jizerou pod vedením manželů Potužákových.S pozdravem B.Brdlíková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..